Turistika

Pěšky jako za vozem

spacer 1

Devět skal

Okolí Svratky je protkáno mnoha skalními útesy, které jsou pro Žďárskou vrchovinu velmi typické. Za obcí Křižánky se tyčí nejvyšší vrchol Žďárských vrchů (836 m.n.m) Devět Skal. Tento skalní útvar vznikl zvětráváním pískovcových hornin a skládá se z 9 skalních věží a 3 malých věžiček, odkud je za krásného počasí možné dohlédnout až do Krkonoš nebo Jizerských hor.
Kousek od Devíti Skal je také oblíbená Bílá Skála, kam také často míří horolezci.
Na vrchol vede několik turisticky značených tras, mezi oblíbené patří žlutá značka, na kterou se dostanete od silnice mezi Herálcem a Kadovem. Ta je vhodná pro rodiny s dětmi.

Milovské perničky

Tento skalní útvar se tyčí na modré turistické značce začínající v obci Křižánky, vedoucí přes Čtyři palice, dále zmiňované Milovské perničky, skálu Zkamenělý zámek až na zámeček Karlštejn. Tato delší turistická stezka Vás zavede až do vesničky Čachnov.
Název tohoto skaliska si nese z dávných dob, kdy výraz „pernice“ představoval mísu, ve které se třel mák. Od tohoto slova vznikla zdrobnělina „perničky“ a tak se pojmenovaly tyto skalní útvary zdánlivě připomínající právě tyto starodávné mísy. Můžete se také setkat s názvem Velké Perničky. Naleznete jich zde cellkem osm a z vrcholu je krásný výhled na obci Křižánky a do údolí říčky Svratky. Pokud si chcete výstup na vrchol trochu ztížit, můžete si s sebou vzít horolezeckou výbavu. Tento skalní soubor je vyhledáván i horolezci.

Čtyři palice

Další soubor skal, který naleznete na modře značené turistické trase vedoucí ze Svratky až do Čachnova jsou 4 trčící skály s názvem Čtyři palice. Jak už název vypovídá, jedná se o skalní útvar připomínající palice a je vyhledáváným místem horolezců. Dá se však na něj i pohodlně vylézt, odkud dohlédnete do malebné krajiny zdejší Českomoravské vysočiny. V roce 1990 byly dokonce vyhlášeny i přírodní rezervací, neboť v této oblasti naleznete mnoho chráněných rostlin a živočichů. V doslova pohádkové přírodě můžete zaslechnout Datla černého, potkat Žlunu šedou nebo brouka Střevlíka Zlatolesklého.